Rzeszowski Strój Ludowy

Kolorowy symbol podkarpacia

Pomimo tego, że Rzeszów został okrzyknięty stolicą innowacji, zachowano tutaj ducha tradycji i poszanowania dawnej kultury. Tradycyjnym akcentem widocznym w wielu zakamarkach Rzeszowa są akcenty rzeszowskiego stroju ludowego.

Spotkania z folklorem na dobre zagościły w kalendarzu imprez cyklicznych podkarpackich miast i wsi. Podczas takich imprez zespoły tańca ludowego zapoznają miejscową ludność z wyglądem tradycyjnych strojów ludowych, w szczególności z wyglądem rzeszowskiego stroju ludowego. Istotnym punktem przedstawień są tańce wykonywane przez pięknie ubrane w stroje rzeszowskie pary. Jak wyglądał tradycyjny rzeszowski strój ludowy? Jakie są jego charakterystyczne elementy?

Rzeszowski stroj ludowy męski
rzeszowski stroj ludowy
Rzeszowski Strój Ludowy Męski i Rzeszowski Strój Ludowy Damski

Nakrycia głowy na każdą okazję – Męski strój rzeszowski

W dawnych czasach, w lecie panowie nosili słomkowe kapelusze z plecionego żyta. Końcówka stożka kapelusza była miękka, niska i okrągła, spód płaski, skrzydła szerokie i lekko zwężające się ku grzbiecie.
W święta noszono czarne makowe kapelusze, które zdobione były kolorowymi sznurkami lub szerokimi aksamitnymi wstążkami. Końce liny opadały aż do ronda kapelusza, a wstążkę dodatkowo uzupełniano błyszczącymi ozdobami i pawimi piórami.  Bogatsi gospodarze podszywali  kapelusze czerwonym suknem, aby wąskie rondo było widoczne z zewnątrz. Zimą mieszkańcy Rzeszowa nosili ciepłe czapki z białej wełny z wąskimi czerwonymi paskami. W chłodniejsze dni zakładało się również czarne, marszczone czapki z owczej skóry. Spód czapki wykonywano z futra, wełny lub bawełny

Koszule i spodnie stroju rzeszowskiego

Mężczyźni na co dzień nosili lniane lub konopne koszule. Kołnierzyk koszuli był mały, wywijał się, miał proste rogi. Rękawy nie mają mankietów, ale szyto je wąskim szwem. Przód koszulki rozcinano i wzmacniano warstwami płótna, aby zapobiec rozdzieraniu się tkaniny.

Kolejnym istotnym elementem stroju rzeszowskiego były spodnie, w które rzeszowiacy wpuszczali swoje koszule. Spodnie przewiązywano długim wąskim pasem, który wykonany był ze skóry.

Spodnie rzeszowskie
Rzeszowski strój ludowy – spodnie męskie

Damski strój rzeszowski – piękne rzeszowianki w strojach ludowych

Rzeszowianki miały bardzo charakterystyczny wygląd. Dziewczęta splatały swoje włosy w jeden lub dwa warkocze. Kobiety ozdabiały swoje warkocze wiązką kwiatów przypiętą u nasady i związywały je wstążką. W chłodniejsze dni młode dziewczyny nosiły wzorzyste wełniane szaliki, zawsze zawiązane pod brodą. Ważnym elementem damskiego stroju rzeszowskiego była koszula.

Koszule stroju rzeszowskiego szyto z dwóch rodzajów materiału. Jego górna część, ta która bardziej rzucała się w oczy, wykonywano pięknie bielonego cienkiego samodziału lnianego. Nadołek natomiast – dolna część koszuli szyto z lnianego materiału.

Koszula damska miała rękawy proste, wszywane na dole w mankiety. Górę koszuli zdobiły małe dekolty z okrągłym kołnierzykiem. Wiele uroku koszulom damskim dodawały kwiatowe wzory wyszywane haftem atłaskowym i angielskim.

Kolorowe spódnice i zdobiony aksamit

Gorsety rzeszowskich strojów ludowych jest niewątpliwie jedną z najbardziej zdobnych części garderoby rzeszowianki. Tradycyjne gorsety strojów rzeszowskich były w kolorze czarnym, z czasem zaczęto stosować również materiał z kolorze granatowym lub czerwonym. Gorsety miały proste przody i plecy, natomiast ich talia była lekko dopasowana. Materiał gorsetów był bogato zdobiony haftem i koralikami. Jako ciekawostkę należy dodać, że w czasie pierwszej wojny światowej na gorsetach stosowano tak wiele zdobień, że praktycznie nie było widać materiału bazowego. Przy strojach wykorzystywanych obecnie odeszło się od nadmiernego zdobnictwa stosując wywarzoną ilość koralików i haftów.

gorset rzeszowski
Ręcznie zdobiony gorset rzeszowski

Spódnice rzeszowskich strojów ludowych nie miały kolorowych zdobień jak wiele innych strojów ludowych. Spódnice wykonywano z gładkiego materiału w jednolitym kolorze. Dzięki zastosowaniu jednolitej kolorystyce spódnic rzeszowskich cały strój wyglądał elegancko uwydatniając przy tym zdobienia gorsetu.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem stroju rzeszowskiego zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *