Za co kochamy Strój krakowski?
Strój krakowski to niewątpliwie perła naszego polskiego folkloru. Strój krakowiaka jest najbardziej rozpoznawalnym strojem ludowym w Polsce. Dzięki swoim charakterystycznym barwom i zdobieniom jest rozpoznawalny również za granicą i szybko kojarzony z naszym krajem. Przeciętnemu Polakowi kojarzy się z krakowiakiem – skocznym tańcem ludowym, który często jest uświetnieniem lokalnych i ogólnopolskich uroczystości. Miłośnicy historii natomiast będą kojarzyć strój krakowiaka z Tadeuszem Kościuszko, który miał go na sobie w czasie insurekcji. Karkowski strój ludowy robi ogromne wrażenie. Uśmiechnięci mężczyźni i długowłose kobiety w kolorowych stronach prezentują się bardzo efektownie. Wirujące w tańcu pary z góry przypominają piękne kwiaty. Każdy występ w strojach krakowskich jest prawdziwą ucztą dla zmysłów.
Jak wygląda strój krakowski? – małe arcydzieła jako elementy garderoby
Strój krakowski zaprojektowano zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Stroje są spójne kolorystycznie i mają podobne akcenty. Tradycyjny męski strój krakowiaka składa się z 6 charakterystycznych elementów: czapki, koszuli, kaftana, pasu, spodni – portek i butów. Natomiast damski strój krakowski to przede wszystkim koszula, spódnica, gorset i trzewiki oraz subtelne dodatki – korale wianek i zapaska.
Męski strój krakowski
Nakrycie głowy krakowiaka było zróżnicowane. Najpierw noszono wysoki kapelusz z czarnego filcu, który nazywany był celendrem lub żelaźniakiem. Co więcej, z czasem głowy krakowiaków zdobiły również wełniane czapki robione na drutach. Niewątpliwie, najbardziej charakterystyczną i popularną czapką noszoną wraz ze strojem krakowskim jest czerwona rogatywka, do której kawalerowie przyczepiali pawie pióra i piękne, kolorowe, długie wstążki.
Kaftan krakowiaka jest uważany za najważniejszy i najbardziej charakterystyczny element stroju krakowskiego. Kaftanem krakowiaka jest długa, bogato zdobiona kamizelka. Zazwyczaj starannie wykonywano ją z granatowego sukna. Ponadto, krakowiak do swojej dyspozycji miał podobny do kamizelki kaftan z długimi rękawami lub sukmanę. Sukmanę rezerwowano dla najbogatszych i najbardziej zamożnych panów.
Spodnie męskiego stroju krakowskiego zwane portkami szyto z jasnego płótna w czerwone lub różowe pionowe pasy. Portki krakowiacy wpuszczali w wysokie buty z cholewą wykonane ze skóry.
Istotnym elementem stroju krakowskiego był pas. Panowie mieli do wyboru trzos i pas z brzękadłami. Trzos jest szerokim pasem z podwójnej skóry, zdobiony tłoczeniami i ażurami na kolorowych podkładkach. Drugi z pasów jest znacznie węższy i ma kolor biały, nabijany mosiężnymi gwoździkami.
Damski strój krakowski
Damski strój krakowski wygląda barwnie i elegancko. Pierwszym charakterystycznym elementem stroju krakowianki jest gorset. Gorset krakowski zazwyczaj wykonywano z bawełnianego, czarnego, aksamitnego materiału. Wewnętrzna strona gorsetu jest płócienna. Gorsety strojów krakowskich są ręcznie haftowane cekinami i szklanymi koralikami. Na pięknie zdobionych gorsetach widnieją kwiaty, liście i kłosy zbóż.
Gorset zakładano na białą koszulę. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że kobiety w starszym wieku lub zamężne nosiły kaftany z bufiastymi rękawami. Dodatkowo mężatki zakładały na głowę barwną chustę. Dziewczęta i panny na wydanie na głowie nosiły wianki zrobione z polnych kwiatów. Spódnice krakowskie były kolejnym elementem garderoby krakowianki, które robiły ogromne wrażenie. Spódnice te były bardzo szerokie, niektóre z nich miały nawet 3,5 metra szerokości. Każda spódnica posiadała piękne ludowe wzory z motywami kwiatowymi.
Elementy mody krakowskiej w codziennych stylizacjach
Dzisiaj elementy strojów krakowskich trwale wpisały się w modę codzienną. Kobiety coraz chętniej sięgają po kolorowe, folklorowe dodatki, które stanową dopełnienie codziennych i eleganckich stylizacji. W naszej ofercie można znaleźć dodatki na każdą okazję i porę roku. W zależności od tego jaki charakter ma mieć nasza stylizacja możemy wybrać torby, torebki czy opaski na głowę.
Jeżeli potrzebujesz stroju krakowskiego uszytego specjalnie na Twoje zamówienie – zapraszamy do kontaktu!
I just wanted to drop by and say how much I appreciate your blog. Your writing style is both engaging and informative, making it a pleasure to read. Looking forward to your future posts!